Vydrica
a Zuckermandel

ôsma zastávka je na mieste, ktoré by dnes Matyáš nespoznal. Vitajte v podhradí.

Jedným z dôvodov, prečo niektorí prvorepublikoví právnici a aktivisti ako Matyáš namietali proti paragrafu 241 Trestného zákona bolo jeho časté zneužívanie. Nebola náhoda, že vo väčších mestách si skupiny mladíkov z chudobných štvrtí urobili živnosť z vydierania homosexuálnych mužov. V Bratislave boli týmto neslávne známe najmä dve oblasti – už zaniknutá Vydrica a Zuckermandel. 

Atraktívni mladí muži si často vyhliadli dôverčivú obeť, ktorú predtým nalákali za účelom zoznámenia či rovno sexu a následne požadovali peniaze. V opačnom prípade sa vyhrážali, že prezradia identitu obete jej rodine, klientom či zamestnávateľovi. Neraz sa takéto vydieranie skončilo tragicky a obeť spáchala samovraždu.

Pohľad na zaniknuté podhradie v medzivojnových rokoch.

Aj Matyáš opísal príbeh, v ktorom ho istý obchodník požiadal o pomoc, pretože už si sám nevedel poradiť s vydieračom. Ten si obchodníka vyhliadol najskôr na ulici a vypýtal si od neho cigaretu a jednu korunu. Na druhý deň už ale obchodníka navštívil a povedal mu, že ak mu nebude prispievať ďalej, udá ho kvôli jeho náklonnosti. Obchodník sa zľakol a začal vydieračovi prispievať na pohodlný život, najskôr väčším obnosom peňazí, neskôr si už pýtal podiel z tržby, nosil jeho obleky, nechal sa „pozývať na obedy“. Nakoniec to dotknutý obchodník nevydržal a vyhodil vydierača zo svojho domu. Na druhý deň už o ňom písali miestne noviny ako o „zvrhlíkovi“, ktorý zneužíva „nevinného mladíka“.

Národný denník, 1928

Obávajúc sa o svoju živnosť a povesť obchodník vyhľadal Matyáša, ktorý sa prípadu zhostil ako skúsený detektív. Keďže obchodník nechcel ísť na políciu, pretože sa obával ešte väčšej medializácie svojho prípadu, Matyáš osobne vyhľadal kamarátov vydierača, podplatil ich a získal informácie, pomocou ktorých nakoniec donútil mladíka, aby stiahol svoje obvinenie proti obchodníkovi.

Miestne noviny sa obchodníkovi už neospravedlnili ani neinformovali o tom, ako sa udalosť skutočne odohrala. Aj z tohto dôvodu Matyáš „uzavrel“ tento prípad vo svojom denníku nasledujúcimi slovami: 

quotes

Kedy to prestane? Kedy konečne nevinnému uznajú jeho ľudské práva na život a šťastie? […] Homosexualita je prirodzená, nikomu neškodná vnútorná biologická konštitúcia...