Budova Reduty
na Námestí Ľudovíta Štúra

Toto je miesto, kde sa konali prednášky nemeckých odborných autorít
zamerané na výskum sexuality a homosexuality a osvetu.

Vážený pán doktor!

Dovoľujem si Vás informovať, že 15.12.1930 od ôsmej do pol dvanástej tu prebehla prednáška Maxa Hodanna na tému „Súčasné otázky pohlavného života“ v malej sále Reduty. Prednášku usporiadal vedecký spolok „Urania“ v Prešporku. Úspech bol obrovský! Plná sála! Na moju prosbu hovoril aj o našej otázke vo veľmi dobrom význame. Preto Vás prosím, aby ste prišli a mali prednášku a navrhujem Vám mať najskôr prednášku v Brne a potom v Prešporku. Tiež si Vám dovoľujem poznamenať, aby ste názov prednášky pomenovali v súvislosti so sexualitou, pretože je obrovský záujem o sexuálne prednášky.

S úctou 

Imrich Matyáš

Úspech prednášok o témach spojených so sexualitou hlásil Matyáš svojmu dlhoročnému priateľovi a významnému nemeckému publicistovi Kurtovi Hillerovi (1885-1972). Hiller sa angažoval aj v nemeckom hnutí za odtrestnenie homosexuality, po nástupe Hitlera k moci ho nacisti väznili ako politického nepriateľa židovského pôvodu, zázrakom sa mu podarilo ujsť a žil v exile v Prahe, neskôr v Londýne, do Nemecka sa vrátil až po vojne.

Kurt Hiller (1885-1972)

Matyáš si s Hillerom dopisoval viac než 40 rokov, trávili spolu dovolenky u spoločných priateľov v Ľubochni, podnikali výlety do okolia, komentovali politickú situáciu a verili v „návrat svetla do Nemecka“.

Matyáš s priateľmi na dovolenke v Ľubochni. Sprava Imrich Matyáš, Kurt Hiller, Ferencz Bodó, V. Klamár

Matyáš s priateľmi na dovolenke v Ľubochni. Sprava Imrich Matyáš, Kurt Hiller, Ferencz Bodó, V. Klamár

Vzdelávací spolok Urania založili členovia slobodomurárskych lóží, nemeckej Zur Verschwiegenheit (K mlčanlivosti) a maďarskej Testvériség (Bratstvo) v roku 1904. Spolok organizoval prednášky, spoločenské udalosti, koncerty a vďaka jeho činnosti prišli do Bratislavy prednášať a vystupovať zaujímaví ľudia.

Spomínaný Max Hodann (1894-1946), nemecký lekár a veľký propagátor sexuálnej výchovy, na prednáške v Redute „zvýšeným hlasom vyzval poslucháčov na ochranu homosexuálnych a tým samým radil, aby s pokusami tzv. liečením, psychoanalýsou a hypnózou prestali, lebo to nemá žiadneho kladného účinku.“ V Bratislave prednášal aj Kurt Hiller, spisovateľ Jakob Wassermann, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Thomas Mann či významný nemecký sexuológ Magnus Hirschfeld. 

Všetkých Matyáš požiadal, aby sa vyjadrili aj o „rovnopohlavnej láske“ a oni tak „ochotne aj učinili.“ Posledný menovaný bol Matyášov najväčší vzor. Ale o tom už ďalšia zastávka. Presunieme sa od Reduty smerom po Moste SNP na druhú stranu Dunaja. 

Max Hodann (1894-1946)

Thomas Mann (1875-1955)

Jakob Wassermann (1873-1934)