Vážený pán doktor!
Dovoľujem si Vás informovať, že 15.12.1930 od ôsmej do pol dvanástej tu prebehla prednáška Maxa Hodanna na tému „Súčasné otázky pohlavného života“ v malej sále Reduty. Prednášku usporiadal vedecký spolok „Urania“ v Prešporku. Úspech bol obrovský! Plná sála! Na moju prosbu hovoril aj o našej otázke vo veľmi dobrom význame. Preto Vás prosím, aby ste prišli a mali prednášku a navrhujem Vám mať najskôr prednášku v Brne a potom v Prešporku. Tiež si Vám dovoľujem poznamenať, aby ste názov prednášky pomenovali v súvislosti so sexualitou, pretože je obrovský záujem o sexuálne prednášky.
S úctou
Imrich Matyáš
Úspech prednášok o témach spojených so sexualitou hlásil Matyáš svojmu dlhoročnému priateľovi a významnému nemeckému publicistovi Kurtovi Hillerovi (1885-1972). Hiller sa angažoval aj v nemeckom hnutí za odtrestnenie homosexuality, po nástupe Hitlera k moci ho nacisti väznili ako politického nepriateľa židovského pôvodu, zázrakom sa mu podarilo ujsť a žil v exile v Prahe, neskôr v Londýne, do Nemecka sa vrátil až po vojne.
Kurt Hiller (1885-1972)
Matyáš si s Hillerom dopisoval viac než 40 rokov, trávili spolu dovolenky u spoločných priateľov v Ľubochni, podnikali výlety do okolia, komentovali politickú situáciu a verili v „návrat svetla do Nemecka“.
Matyáš s priateľmi na dovolenke v Ľubochni. Sprava Imrich Matyáš, Kurt Hiller, Ferencz Bodó, V. Klamár
Vzdelávací spolok Urania založili členovia slobodomurárskych lóží, nemeckej Zur Verschwiegenheit (K mlčanlivosti) a maďarskej Testvériség (Bratstvo) v roku 1904. Spolok organizoval prednášky, spoločenské udalosti, koncerty a vďaka jeho činnosti prišli do Bratislavy prednášať a vystupovať zaujímaví ľudia.
Spomínaný Max Hodann (1894-1946), nemecký lekár a veľký propagátor sexuálnej výchovy, na prednáške v Redute „zvýšeným hlasom vyzval poslucháčov na ochranu homosexuálnych a tým samým radil, aby s pokusami tzv. liečením, psychoanalýsou a hypnózou prestali, lebo to nemá žiadneho kladného účinku.“ V Bratislave prednášal aj Kurt Hiller, spisovateľ Jakob Wassermann, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Thomas Mann či významný nemecký sexuológ Magnus Hirschfeld.
Všetkých Matyáš požiadal, aby sa vyjadrili aj o „rovnopohlavnej láske“ a oni tak „ochotne aj učinili.“ Posledný menovaný bol Matyášov najväčší vzor. Ale o tom už ďalšia zastávka. Presunieme sa od Reduty smerom po Moste SNP na druhú stranu Dunaja.
Max Hodann (1894-1946)
Thomas Mann (1875-1955)
Jakob Wassermann (1873-1934)
Túto stránku sme vám mohli priniesť aj vďaka podpore našich donorov. Ak by ste aj vy radi podporili naše existujúce a budúce projekty, môžete tak urobiť pomocou jednorazového alebo pravidelného daru. Pre viac informácií navštívte našu darcovskú stránku.
Táto stránka bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja. Ďakujeme za vašu pomoc.
Bratislavské noviny, 1923, číslo 38 a 96. Dostupné na slovakiana.sk
Korešpondencia Imricha Matyáša s Kurtom Hillerom. 1930 – 1970. Archív Kurt Hiller Gesellschaft a autorky.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Čo je vlastne homosexualita? II. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Ktoré sú dôkazy o prirodzenosti homosexuálneho založenia? III. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kto sú vlastne tí homosexuálni? IV. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kritika §-u 241 trestného zákona číslo 86 zo dňa 12.VII.1950. VI. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kto rehabilitoval a zasadzoval sa o emancipáciu sexuálnej menšiny? VII. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. VIII. Denník a poznámky. Rukopis.
Národný denník, 1924, číslo 113 a 217. Dostupné na slovakiana.sk
Národný denník, 1927, číslo 190. Dostupné na slovakiana.sk
Národný denník, 1928, číslo 64. Dostupné na slovakiana.sk
Nástup, roč. I., 1933, číslo 5. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Neues Pressburger Tagblatt, 1932, číslo 150. Dostupné na difmoe.eu
Nový hlas, 1932, číslo 3. Archív autorky.
Slovenský denník, 1927, číslo 159. Dostupné na slovakiana.sk
Slovenský deník, 1933, číslo 129. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Slovenský staviteľ, 1940, číslo 10. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Znenie Trestného zákona číslo 86/1950 Zb., paragraf 241. Dostupné na zakonypreludi.sk
Goodbye to Berlin? : 100 Jahre Schwulenbewegung. Eine Ausstellung des Schwulen Museums und der Akademie der Künste, 17. Mai bis 17. August 1997. Verlag rosa Winkel – Schwules Museum – Akademie der Künste, Berlin 1997.
Himl, Pavel; Seidl, Jan; Schindler, Franz (eds.): Miluji tvory svého pohlaví. Homosexualita v dějinách a společnosti. Argo, Praha 2013.
Hradská, Katarína: Slobodomurárske lóže v Bratislave. Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005.
Putna, Martin C. a kolektiv: Homosexualita v dějinách české kultury. Academia, Praha 2011.
Seidl, Jan a kol.: Od žaláře k oltáři. Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti. Host, Brno 2012.
Tamagne, Florence: A History of Homosexuality in Europe: Berlin, London, Paris 1919 – 1939. Algora Publishing 2007.
Loading: Love – 3D výstava o emancipácii homosexuality v Československu a Maďarsku
Björnsonova:
Fotografia Mariána Vojteka: sme.sk; ukážky z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Bezručova:
Obrázky Okresnej sociálnej poisťovne: Slovenský staviteľ, 1940, č. 10. Dostupné na digitalna.kniznica.info; ukážky z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Mickiewiczova:
Fotografia Karola Matulaya: adzpo.sk; ukážka z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
SNP:
Fotografie Ferencza Bodóa a Imricha Matyáša s priateľmi: archív Dana Tala, Haifa, Izrael; titulné strany Hlasu sexuální menšiny: archív Jana Seidla a queerpamet.cz; novinové články: slovakiana.sk;
Hviezdoslavovo námestie:
Fotografia Carltonu: Stará Bratislava Na Fotografiach; fotografia Luxoru: cierna-kava.blogspot.com; novinové články: slovakiana.sk;
Námestie Ľudovíta Štúra:
Fotografia Kurta Hillera: hiller-gesellschaft.de; fotografia Maxa Hodanna: skeivtarkiv.no; fotografie Thomasa Manna a Jakoba Wassermanna: wikipedia.org; fotografia Imricha Matyáša s priateľmi: archív Iniciatívy Inakosť;
Sad Janka Kráľa:
Fotografia Magnusa Hirschfelda:ushmm.org, fotografia Matyáša s Hirschfeldom a Shiu Tongom: archív Iniciatívy Inakosť; obrázok Inštitútu pre sexuálne vedy: sexualmedizin.charite.de; novinový článok o návšteve Hirschelda v Bratislave (nemecky): difmoe.eu; sken článku Matyáša o Hirschfeldovi: Nový hlas, 1932, č. 3 z archívu autorky
Podhradie:
Fotografia Podhradia: Stará Bratislava Na Fotografiach; novinový článok: slovakiana.sk
Špitálska:
Ukážka z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Záhradnícka:
Fotografia Justičného paláca: register-architektury.sk; Matyášove rady: archív Iniciatívy Inakosť
Hlboká:
Fotografia Kurta Freunda: wikipedia.org; Matyášov list: archív Iniciatívy Inakosť; obálka Freundovej knihy: podzemni-antikvariat.cz
Hontianska:
Matyášov podpis: archív Iniciatívy Inakosť
Videá a fotografie zachytávajúce súčasnosť:
Lukáš Beňo a Martin Macko