Au Café
v Sade Janka Kráľa

Siedme zastavenie na našej trase nás zaviedlo do najstaršieho verejného parku v strednej európe. Ten sa v tom čase nazýval Petržalské, resp. Tyršove sady.

Čo mal slávny nemecký lekár a sexuológ Magnus Hirschfeld spoločné s Petržalkou? Pri jeho návštevách Bratislavy ho Matyáš vodil práve na toto miesto – prejsť sa po Sade Janka Kráľa. Následne si spolu vychutnávali kávu s výhľadom na Dunaj v jednej z najstarších bratislavských kaviarní – Au Café.

Pre Matyáša to bola „mimoriadne veľká česť“, že ho mal možnosť počas jeho návštevy sprevádzať a zažiť, ako Hirschfelda vyspovedali novinári či sa oňho zaujímali miestni intelektuáli.

Magnus Hirschfeld (1868-1935)

Magnus Hirschfeld (1868-1935) bol priekopník výskumu sexuality (vrátane homosexuality) a veľký advokát za zrušenie nemeckého „antihomosexuálneho“ paragrafu. V roku 1919 založil v Berlíne Inštitút pre sexuálne vedy, v ktorom okrem výskumu prebiehalo poradenstvo v oblasti sexuálnej výchovy. Mnohí muži, ako aj ženy, a to nezávisle od ich sexuálnej orientácie, sa vďaka práci tohto Inštitútu dozvedeli viac o svojom tele, sexualite, intimite a o tom, že so svojimi problémami nie sú sami a na ich trápenia existuje riešenie.

Imrich Matyáš s Magnusom Hirschfeldom a Li Shiu Tongom.
Fotografia bola vyhotovená v Sade Janka Kráľa v roku 1932

quotes

Či to nebol Žid Magnus Hirschfeld, ktorý vo svojom teraz už zatvorenom "Institut für Sexualforschung" hlásal svetu teóriu o "treťom pohlaví", o homosexualite, a vyvyšoval túto nad prirodzený sexuálny život.

O Hirschfeldovi v antisemitskom duchu písal časopis ľudáckej mládeže Nástup, 1933

Hirschfeld v Nemecku inicioval celospoločenskú diskusiu o právach homosexuálnych ľudí a šíril osvetu o transrodových ľuďoch. Za svoj židovský pôvod, sexuologický výskum a osvetu v tejto oblasti  bol tŕňom v oku nacistom a pokryteckým moralistom. Od nástupu nacizmu v Nemecku žil v exile vo francúzskom Nice, kde v roku 1935 náhle zomrel. 

 

Hirschfeld v Bratislave, Neues Pressburger Tagblatt, 1932

Kliknite pre zväčšenie

Kliknite pre zväčšenie

Matyáš v článku o Hirschfeldovej návšteve Československa priznal, že sa Hirschfeldovi posťažoval, ako sa mnohí „homoeroti“ nezaujímajú o svoju emancipáciu a zlepšenie pomerov a neangažujú sa a nepodporujú aktivity prvorepublikového hnutia za práva homosexuálnych ľudí. Hirschfeld mu na to s typickým nadhľadom odpovedal, že „vzdor všetkému aj tých nečinných musíme do slobody strhnúť.“