V 50. a na začiatku 60. rokov Matyáš i naďalej poskytoval odborné rady a pomoc ľuďom, ktorí boli obžalovaní za porušenie paragrafu 241. V jeho písomnostiach nájdeme kópie niekoľkých listov, ktoré adresoval sudcom do Justičného paláca a ktorými sa snažil argumentovať v prospech svojich „klientov“ ako ich dôverník. V obhajobe sa veľmi podrobne a s citáciami na výskum odvolával na lekárske poznatky, rovnako poukazoval na to, že intímny styk jeho “klienta” bol dobrovoľný a spoločnosť v dôsledku toho neutrpela žiadne škody.
Pri obhajobe spolupracoval aj s profesorom Matulayom, ktorý pre obžalovaného vypracoval odborný psychiatrický posudok, ktorý dokladal jeho „príčetnosť“.
Novopostavená budova súdu (koniec 30. rokov)
Svoje, ako aj sprostredkované skúsenosti z policajných výsluchov a súdnych pojednávaní potom pretavil do vypracovania „manuálu“ – súboru rád, ktoré mohli ľuďom z homosexuálnej komunity v prípade nutnosti pomôcť.
Policajti sa podľa Matyášových slov snažili „delikventa“ vystrašiť a vyhrážať sa mu. Hrozili vyšetrovacou väzbou či zverejnením v novinách, predvolaním rodičov, prípadne manželky či detí. Stačilo, ak dotyčný udal ďalších „takých“ ľudí, v takom prípade sľubovali okamžité prepustenie domov a mierny trest.
…
V prípade, že Vás niekdo udal, (a)lebo anonymným lístkom vaše homosexuálne založenie prezradil – pošlú Vám pozvánku barvy bledo ružovej. Cieľ predvolania neuvedú alebo len toľko: ´že k zisteniu osobnej totožnosti.´ U výsluchu vám prezrú aj vačky. Preto nikdy nenoste so sebou listy, fotografie a záznamy telefónych čísiel.
…
Just sa nepriznajte! Lebo, keď by ste tak učinili a doznali sa, že ste homosexuálnym, vás zapíšu do katastru homosexuálnych, aj budete sfotografovaný. Na dotaz, či ste homosexuálnym odpovedajte, že ste normálnym a to, aby „NB“ (Národná bezpečnosť) radšej sa starala a pochytala zlodejov, prepadačov a vrahov a nezaoberala sa s takými činmi, ktoré nikomu telesné, ani iné zlo nezpôsobujú, ale opačne zpôsobujú sexuálny pôžitok a radosť.
Matyáš sa zamýšľal aj nad veľmi dôležitým a často zamlčaným faktom, ako je možné, že sa polícia vôbec dozvedela o intímnostiach medzi ľuďmi, „ktoré sa predsa odohrávajú obyčajne v tajnosti, bez prítomnosti svedkov.“ Jeden zo spôsobov opísal ako takzvanú pomocnú službu národnej bezpečnosti, kedy mladí ľudia, v tomto prípade hlavne mladí muži boli za malý obnos či materiálny dar najímaní ako ´volavky´, ktoré potom zároveň dobre poslúžili ako „svedkovia“ či „obete“ obťažovania.
Neraz sa stávalo, že v tom zohrali svoju rolu aj rodičia, príbuzní či známi. Lavína vyšetrovania sa väčšinou spustila po tom, čo sa polícia napojila na jedného, dvoch ľudí a od tých prostredníctvom vyhrážania už ľahko získala mená ďalších ľudí.
Túto stránku sme vám mohli priniesť aj vďaka podpore našich donorov. Ak by ste aj vy radi podporili naše existujúce a budúce projekty, môžete tak urobiť pomocou jednorazového alebo pravidelného daru. Pre viac informácií navštívte našu darcovskú stránku.
Táto stránka bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja. Ďakujeme za vašu pomoc.
Bratislavské noviny, 1923, číslo 38 a 96. Dostupné na slovakiana.sk
Korešpondencia Imricha Matyáša s Kurtom Hillerom. 1930 – 1970. Archív Kurt Hiller Gesellschaft a autorky.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Čo je vlastne homosexualita? II. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Ktoré sú dôkazy o prirodzenosti homosexuálneho založenia? III. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kto sú vlastne tí homosexuálni? IV. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kritika §-u 241 trestného zákona číslo 86 zo dňa 12.VII.1950. VI. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kto rehabilitoval a zasadzoval sa o emancipáciu sexuálnej menšiny? VII. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. VIII. Denník a poznámky. Rukopis.
Národný denník, 1924, číslo 113 a 217. Dostupné na slovakiana.sk
Národný denník, 1927, číslo 190. Dostupné na slovakiana.sk
Národný denník, 1928, číslo 64. Dostupné na slovakiana.sk
Nástup, roč. I., 1933, číslo 5. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Neues Pressburger Tagblatt, 1932, číslo 150. Dostupné na difmoe.eu
Nový hlas, 1932, číslo 3. Archív autorky.
Slovenský denník, 1927, číslo 159. Dostupné na slovakiana.sk
Slovenský deník, 1933, číslo 129. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Slovenský staviteľ, 1940, číslo 10. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Znenie Trestného zákona číslo 86/1950 Zb., paragraf 241. Dostupné na zakonypreludi.sk
Goodbye to Berlin? : 100 Jahre Schwulenbewegung. Eine Ausstellung des Schwulen Museums und der Akademie der Künste, 17. Mai bis 17. August 1997. Verlag rosa Winkel – Schwules Museum – Akademie der Künste, Berlin 1997.
Himl, Pavel; Seidl, Jan; Schindler, Franz (eds.): Miluji tvory svého pohlaví. Homosexualita v dějinách a společnosti. Argo, Praha 2013.
Hradská, Katarína: Slobodomurárske lóže v Bratislave. Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005.
Putna, Martin C. a kolektiv: Homosexualita v dějinách české kultury. Academia, Praha 2011.
Seidl, Jan a kol.: Od žaláře k oltáři. Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti. Host, Brno 2012.
Tamagne, Florence: A History of Homosexuality in Europe: Berlin, London, Paris 1919 – 1939. Algora Publishing 2007.
Loading: Love – 3D výstava o emancipácii homosexuality v Československu a Maďarsku
Björnsonova:
Fotografia Mariána Vojteka: sme.sk; ukážky z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Bezručova:
Obrázky Okresnej sociálnej poisťovne: Slovenský staviteľ, 1940, č. 10. Dostupné na digitalna.kniznica.info; ukážky z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Mickiewiczova:
Fotografia Karola Matulaya: adzpo.sk; ukážka z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
SNP:
Fotografie Ferencza Bodóa a Imricha Matyáša s priateľmi: archív Dana Tala, Haifa, Izrael; titulné strany Hlasu sexuální menšiny: archív Jana Seidla a queerpamet.cz; novinové články: slovakiana.sk;
Hviezdoslavovo námestie:
Fotografia Carltonu: Stará Bratislava Na Fotografiach; fotografia Luxoru: cierna-kava.blogspot.com; novinové články: slovakiana.sk;
Námestie Ľudovíta Štúra:
Fotografia Kurta Hillera: hiller-gesellschaft.de; fotografia Maxa Hodanna: skeivtarkiv.no; fotografie Thomasa Manna a Jakoba Wassermanna: wikipedia.org; fotografia Imricha Matyáša s priateľmi: archív Iniciatívy Inakosť;
Sad Janka Kráľa:
Fotografia Magnusa Hirschfelda:ushmm.org, fotografia Matyáša s Hirschfeldom a Shiu Tongom: archív Iniciatívy Inakosť; obrázok Inštitútu pre sexuálne vedy: sexualmedizin.charite.de; novinový článok o návšteve Hirschelda v Bratislave (nemecky): difmoe.eu; sken článku Matyáša o Hirschfeldovi: Nový hlas, 1932, č. 3 z archívu autorky
Podhradie:
Fotografia Podhradia: Stará Bratislava Na Fotografiach; novinový článok: slovakiana.sk
Špitálska:
Ukážka z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Záhradnícka:
Fotografia Justičného paláca: register-architektury.sk; Matyášove rady: archív Iniciatívy Inakosť
Hlboká:
Fotografia Kurta Freunda: wikipedia.org; Matyášov list: archív Iniciatívy Inakosť; obálka Freundovej knihy: podzemni-antikvariat.cz
Hontianska:
Matyášov podpis: archív Iniciatívy Inakosť
Videá a fotografie zachytávajúce súčasnosť:
Lukáš Beňo a Martin Macko