Imrich Matyáš sa narodil 24. apríla 1896 v Spišskej Novej Vsi. Navštevoval pravdepodobne Uhorskú kráľovskú reálnu školu v Žiline. Počas 1. svetovej vojny narukoval, tak ako mnoho ďalších mladých mužov v Uhorsku, na taliansky front. Udalosti tejto vojny spomína vo svojich pamätiach ako kľúčový moment, pre ktorý sa rozhodol dosiahnuť odtrestnenie homosexuality. Impulz k tomuto kroku vraj dostal od rumunského dôstojníka, ktorý mu počas vojny zachránil život a z vďačnosti k nemu „podrobil otázku homosexuality kritickému štúdiu.“
Či išlo o ľúbostnú aféru, prípadne zdieľaný pocit spriaznenosti, môžeme len špekulovať, zvlášť ak vieme, že z vojenského hľadiska boli v nepriateľskom vzťahu. Matyáš si však na túto historku rád spomínal aj po rokoch.
Matyáš píše o svojom angažovaní
V roku 1919 nastúpil na dráhu štátneho zamestnanca, v 20. rokoch sa stal úradníkom Okresnej sociálnej poisťovne, ktorá od konca 30. rokov sídlila v novej impozantnej funkcionalistickej budove na Bezručovej 3 (neskôr prestavaná na polikliniku).
Kancelárie v Okresnej sociálnej poisťovni
Zachované boli viaceré fasádne prvky
Budova v súčasnosti prešla citlivou rekonštrukciou
Túto stránku sme vám mohli priniesť aj vďaka podpore našich donorov. Ak by ste aj vy radi podporili naše existujúce a budúce projekty, môžete tak urobiť pomocou jednorazového alebo pravidelného daru. Pre viac informácií navštívte našu darcovskú stránku.
Táto stránka bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja. Ďakujeme za vašu pomoc.
Bratislavské noviny, 1923, číslo 38 a 96. Dostupné na slovakiana.sk
Korešpondencia Imricha Matyáša s Kurtom Hillerom. 1930 – 1970. Archív Kurt Hiller Gesellschaft a autorky.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Čo je vlastne homosexualita? II. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Ktoré sú dôkazy o prirodzenosti homosexuálneho založenia? III. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kto sú vlastne tí homosexuálni? IV. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kritika §-u 241 trestného zákona číslo 86 zo dňa 12.VII.1950. VI. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. Kto rehabilitoval a zasadzoval sa o emancipáciu sexuálnej menšiny? VII. diel. Rukopis.
Matyáš, Imrich: Pohlavný život vo svetle vedy s kritikou určitých §§-ov trestného zákona. VIII. Denník a poznámky. Rukopis.
Národný denník, 1924, číslo 113 a 217. Dostupné na slovakiana.sk
Národný denník, 1927, číslo 190. Dostupné na slovakiana.sk
Národný denník, 1928, číslo 64. Dostupné na slovakiana.sk
Nástup, roč. I., 1933, číslo 5. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Neues Pressburger Tagblatt, 1932, číslo 150. Dostupné na difmoe.eu
Nový hlas, 1932, číslo 3. Archív autorky.
Slovenský denník, 1927, číslo 159. Dostupné na slovakiana.sk
Slovenský deník, 1933, číslo 129. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Slovenský staviteľ, 1940, číslo 10. Dostupné na digitalna.kniznica.info
Znenie Trestného zákona číslo 86/1950 Zb., paragraf 241. Dostupné na zakonypreludi.sk
Goodbye to Berlin? : 100 Jahre Schwulenbewegung. Eine Ausstellung des Schwulen Museums und der Akademie der Künste, 17. Mai bis 17. August 1997. Verlag rosa Winkel – Schwules Museum – Akademie der Künste, Berlin 1997.
Himl, Pavel; Seidl, Jan; Schindler, Franz (eds.): Miluji tvory svého pohlaví. Homosexualita v dějinách a společnosti. Argo, Praha 2013.
Hradská, Katarína: Slobodomurárske lóže v Bratislave. Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005.
Putna, Martin C. a kolektiv: Homosexualita v dějinách české kultury. Academia, Praha 2011.
Seidl, Jan a kol.: Od žaláře k oltáři. Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti. Host, Brno 2012.
Tamagne, Florence: A History of Homosexuality in Europe: Berlin, London, Paris 1919 – 1939. Algora Publishing 2007.
Loading: Love – 3D výstava o emancipácii homosexuality v Československu a Maďarsku
Björnsonova:
Fotografia Mariána Vojteka: sme.sk; ukážky z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Bezručova:
Obrázky Okresnej sociálnej poisťovne: Slovenský staviteľ, 1940, č. 10. Dostupné na digitalna.kniznica.info; ukážky z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Mickiewiczova:
Fotografia Karola Matulaya: adzpo.sk; ukážka z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
SNP:
Fotografie Ferencza Bodóa a Imricha Matyáša s priateľmi: archív Dana Tala, Haifa, Izrael; titulné strany Hlasu sexuální menšiny: archív Jana Seidla a queerpamet.cz; novinové články: slovakiana.sk;
Hviezdoslavovo námestie:
Fotografia Carltonu: Stará Bratislava Na Fotografiach; fotografia Luxoru: cierna-kava.blogspot.com; novinové články: slovakiana.sk;
Námestie Ľudovíta Štúra:
Fotografia Kurta Hillera: hiller-gesellschaft.de; fotografia Maxa Hodanna: skeivtarkiv.no; fotografie Thomasa Manna a Jakoba Wassermanna: wikipedia.org; fotografia Imricha Matyáša s priateľmi: archív Iniciatívy Inakosť;
Sad Janka Kráľa:
Fotografia Magnusa Hirschfelda:ushmm.org, fotografia Matyáša s Hirschfeldom a Shiu Tongom: archív Iniciatívy Inakosť; obrázok Inštitútu pre sexuálne vedy: sexualmedizin.charite.de; novinový článok o návšteve Hirschelda v Bratislave (nemecky): difmoe.eu; sken článku Matyáša o Hirschfeldovi: Nový hlas, 1932, č. 3 z archívu autorky
Podhradie:
Fotografia Podhradia: Stará Bratislava Na Fotografiach; novinový článok: slovakiana.sk
Špitálska:
Ukážka z Matyášových denníkov: archív Iniciatívy Inakosť
Záhradnícka:
Fotografia Justičného paláca: register-architektury.sk; Matyášove rady: archív Iniciatívy Inakosť
Hlboká:
Fotografia Kurta Freunda: wikipedia.org; Matyášov list: archív Iniciatívy Inakosť; obálka Freundovej knihy: podzemni-antikvariat.cz
Hontianska:
Matyášov podpis: archív Iniciatívy Inakosť
Videá a fotografie zachytávajúce súčasnosť:
Lukáš Beňo a Martin Macko